Przejdź do treści

Zapraszamy do naszego nowego sklepu Internetowego IT Sławno!

Strona główna » Blog » Kamera Tubowa, kopułowa czy PTZ? Jaki wybór i dla kogo.

Kamera Tubowa, kopułowa czy PTZ? Jaki wybór i dla kogo.

Która z nich jest lepsza?

Każda osoba poszukująca rozwiązań w dziedzinie telewizji przemysłowej może sobie zadać takie pytanie, w poniższym artykule postaramy się wyodrębnić główne różnice między nimi aby pomóc wybrać najbardziej odpowiednią dla państwa domu i firmy.

Kamera tubowa typu bullet to rodzaj kamery monitorującej wideo w kształcie walca. Kamery tubowe są zwykle małe, mają obiektyw o stałej lub zmiennej ogniskowej z mocnym punktem dla określonych przestrzeni. Razem z kamerami kopułowymi stanowią idealne rozwiązanie do monitorowania domu jednorodzinnego

Kamery kopułkowe typu dome są nazwane ze względu na kształt kopuły. Kamera kopułkowa jest zwykle montowana na suficie, podbitce, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Kopułkowa kamera bezpieczeństwa zwykle ma solidną metalową podstawę i plastikową osłonę z poliwęglanu, która chroni ją przed wandalizmem lub manipulacją.

Kamera PTZ to kamera którą można zdalnie sterować, kierunkiem i zoomem. Kamery bezpieczeństwa PTZ mogą obracać się w lewo, prawo, przechylać w górę i w dół oraz powiększać obraz. Kamery PTZ są zwykle większe i droższe przez co rzadziej stosuje się je przy monitoringu prywatnych posesji a dzięki swoim możliwością zdecydowanie częściej spotkamy je w firmach, monitoringu miejskim i na parkingach.

Wszystkie rodzaje w.w. kamer CCTV mogą być stosowane w nadzorze domowym, biznesowym i obsługują podobne funkcje, takie jak nocny widok, zdalny podgląd, wykrywanie ruchu, wodoodporna konstrukcja itp.

Poniżej postaramy się przedstawić państwu parę znaczących różnic które pomogą w wyborze odpowiedniego sprzętu który w 100% spełni państwa oczekiwania.

Lokalizacja

Miejsce instalacji odgrywa kluczową rolę w walce kamery kopułkowej z tubową.

W porównaniu z kamerami typu tuba, kamery kopułkowe są częściej używane do celów wewnętrznych, ponieważ są eleganckie i niezbyt inwazyjne. Pasują do większości dekorów i mają bardziej estetyczny wygląd.

Jednak niektóre kamery kopułkowe kamery o stopniu ochrony IP66 i wandaloodporności, są również bardzo popularne w zastosowaniach zewnętrznych, trudno jest określić ich kierunek i można je dobrze chronić przed czynnikami naturalnymi, pajęczynami i aktami wandalizmu.

Kamery typu bullet są najlepszym wyborem dla zewnętrznej części monitoringu. Większość kamer wideo typu bullet jest odporna na warunki atmosferyczne i ma lepszy zasięg oraz doświetlenie w nocy, co czyni je lepszymi do takich miejsc, jak duże podwórka lub parkingi.

Kamery PTZ są zwykle używane na zewnątrz lub w bardzo dużych pomieszczeniach (galerie handlowe, parkingi), ponieważ znacznie lepiej radzą sobie z uchwyceniem szerokiego pola widzenia niż inne kamery. Można je umieścić na podwórkach przed domem, dużym placu, biurach, parkingach itp. Jednak ich zdecydowanie wyższa cena sprawie, że rzadziej widujemy je na prywatnych posesjach.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz kamery kulowe, czy kopułkowe, bardzo ważne jest zaplanowanie rozmieszczenia kamer bezpieczeństwa z wyprzedzeniem, by mogły wykonać najlepszą pracę. Aby zabezpieczenie posesji było najbardziej wydajne należy kierować się zasadą aby widoczna była każda ściana budynku.

Pole widzenia

Która kamera ma większe pole widzenia?

Zazwyczaj kamery PTZ są przeznaczone do oglądania większych obszarów, ponieważ obsługują 360 stopni w poziomie i 90 stopni, a nawet 180 stopni w pionie. Kamery typu bullet i kamery kopułkowe mają stałe pole widzenia około 90°.

W rzeczywistości zasięg i widok kamery kopułkowej, kamery typu bullet i kamery PTZ wynika z wielu czynników, w tym z przetworników, rodzaju obiektywu, rozdzielczości i innych. Dlatego zaleca się zapoznanie się ze specyfikacją kamery, aby poznać dokładne pole widzenia by móc jeszcze lepiej dopasować sprzęt do swoich potrzeb.

Widoczność kamery

Ogólnie rzecz biorąc, kamery typu tuba są najbardziej widoczne i oczywiste dla przechodzących ludzi, co jest lepsze, jeśli chcesz zniechęcić złodziei lub wandali. Pamiętaj jednak, że włamywacze mogą je uszkodzić, gdy są zdeterminowani, aby zaatakować Twój dom.

Dlatego zaleca się umieszczenie kamery poza zasięgiem, a zazwyczaj 3-4m nad ziemią wystarcza, aby powstrzymać osobę o większym wzroście przed uderzeniem w kamerę.

Kamery kopułkowe są nieco trudniejsze do zauważenia, sprawiają, że są one lepszą opcją jeśli starasz się zamaskować ich istnienie.

Kamery PTZ są zwykle większe i umieszczone wysoko, dzięki czemu zapewniają większy widok. Są więc zwykle poza zasięgiem lub zauważeniem innych osób.

Instalacja

Kamery typu bullet i PTZ są łatwe w instalacji. Zazwyczaj są dostarczane z uchwytem montażowym i wspornikiem, które pomagają przymocować je do ściany. Po zainstalowaniu można je łatwo przenieść, aby móc monitorować dowolny obszar, do którego są potrzebne.
Kamery tubowe nadają się zarówno do montażu przy podbitce dachowej, suficie i na ścianach budynku dając przy tym trochę większe możliwości ustawienia jak kamery kopułkowe.

Kamery kopułkowe są zazwyczaj bardziej pracochłonne w instalacji niż kamery typu bullet. Są stworzone do montażu na suficie lub podbitce dachowej, aby zamontować je do ściany wymagane są specjalne adaptery które niestety można w miarę łatwo uszkodzić jeśli kamera zamontowana jest zbyt nisko a ilość kamer jest nieodpowiednio dopasowana do budynku.

Chcesz zainstalować monitoring na zewnątrz czy w pomieszczeniu? Czy używasz go do domowego użytku czy do biura? A co z warunkami oświetleniowymi? Jak duży będzie monitorowany obszar?

Zastanów się nad tymi pytaniami przed podjęciem decyzji dotyczącej kamer.

 

Zakładając w pełni spersonalizowany zestaw kamer zyskujemy pewność, że nasze mienie i zdrowie jest chronione przed każdym niespodziewanym zagrożeniem

Jeśli nie wiesz jeszcze, gdzie się zgłosić, aby zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie, wystarczy zadzwonić a my zajmiemy się resztą.

Monitoring wizyjny, elektroniczny nadzór osób starszych oraz systemy alarmowe to jedynie przykłady dostępnych instalacji. Gwarantujemy szeroki wybór sprzętu idealnego dla państwa potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *