System alarmowy zamontowany w domu lub firmie pozwala znacząco zwiększyć poziom bezpieczeństwa obiektu i zagwarantować nam większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
Warto sobie najpierw zadać pytanie czym jest system alarmowy i jak działa?
Każdy podstawowy alarm składa się z kilku części bazowych:
- Centrala alarmowa (serce całego systemu, płyta główna odpowiadająca za prawidłową prace i odpowiednie odczytywanie sygnałów z detektorów zdarzeń).
- Manipulator (w formie klawiatury numerycznej lub eleganckiego wyświetlacza LCD który będzie nam służył do uzbrajania, rozbrajania i sterowania funkcjami całego systemu).
- Syrena alarmowa (Akustyczno-optyczne urządzenie, które powiadomi sąsiadów, że w naszym domu dzieje się coś złego i z pewnością przestraszy potencjalnego włamywacza).
- Czujka alarmowa (występuje w wielu rodzajach, od czujek sprawdzających ruch, przez kontaktrony do okien lub bram aż po czujniki dymu, czadu lub ciepła).
Większość systemów alarmowych może być rozszerzona o dodatkowe moduły GSM lub WiFi które mają na celu powiadomić nas drogą SMS-ową lub internetową o występującym zagrożeniu.
Każdy z w.w elementów składowych występuje obecnie w wielu wariantach, tak aby system alarmowy mógł być przyjazny i dopasowany nawet do najbardziej wymagających użytkowników.
Centrale alarmowe
Występują w różnych wariantach ceny i funkcji dodatkowych. Jest to zdecydowanie najważniejszy element całego systemu, dlatego aż tak ważne jest odpowiednie dobranie centrali alarmowej do wielkości chronionego obiektu oraz rodzaju czujek z którymi ma ona współpracować. Jednym z głównych rozgraniczeń są systemy oparte o centrale „przewodowe” i „bezprzewodowe” działające w oparciu o łączność radiową, po zdefiniowaniu tej podstawowej kwestii należy się zastanowić jak duży system chcemy budować i jakie podzespoły mają w nim pracować.
Manipulatory
Są to podstawowe urządzenia służące do uzbrajania, rozbrajania alarmu a także pełnego zarządzania jego funkcjami. Występują w wielu wariantach kolorystycznych tak aby móc dopasować się do każdego pomieszczenia a coraz częściej w formie eleganckich i nowoczesnych paneli z ekranem dotykowym pozwalających nam na bardziej intuicyjne sterowanie samym systemem. W domach jednorodzinnych dobrze sprawdzają się również piloty oraz dedykowane aplikacje na telefon do łatwego uzbrajania i rozbrajania alarmu za pomocą jednego przycisku.
Czujki alarmowe
Są to urządzenia mające wykryć nieprawidłowości w naszej domowej lub firmowej przestrzeni. Same czujki występują obecnie w wielu różnych odmianach pozwalając nam na zaprojektowanie systemu potrafiącego ochronić nas przed każdym niebezpieczeństwem.
Przedstawię parę rodzajów które są najistotniejsze z punktu widzenia użytkownika domowego.
- Czujki ruchu stanowią najpopularniejszą formę zabezpieczenia posesji zarówno prywatnych jak i firmowych. Tutaj możemy rozdzielić to na 3 główne kategorie:
- Czujki podczerwieni, które wykrywają zmiany temperatury w pomieszczeniu np. pojawienie się intruza, którego temperatura ciała jest wyższa jak temperatura otoczenia, niestety to rozwiązanie kiepsko sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie panują skrajne temperatury (garaże, wiaty, kotłownie itp.).
- Czujki mikrofalowe wykrywające poruszające się obiekty dzięki wysyłaniu fal mikrofalowych i mierzenie czasu ich odbicia oraz powrotu do urządzenia, minusem tego rozwiązania jest fakt, iż wykrywają również przedmioty martwe takie jak np. roboty sprzątające.
- Czujki dualne które wykorzystują oba z wymienionych wcześniej systemów, są one zdecydowanie najbardziej niezawodne. Dzięki zastosowaniu w nich 2 technik wykrywania zapewnią wysoką odporność na fałszywe alarmy i zakłócenia, nawet działając z skrajnych warunkach.
- Czujki ochrony obwodowej, składają się na nie 3 główne rodzaje, pierwszy to kontaktrony reagujące na nieautoryzowane otwarcie okien, drzwi lub bramy garażowej. Opierają się na działaniu magnesu, w momencie, gdy 2 części kontaktronu za bardzo się od siebie oddalą zostaje wysłany sygnał do centrali o naruszeniu systemu. Do systemu ochrony obwodowej należą również tzw. Czujki wibracyjne oraz zbicia szkła, te 2 rodzaje urządzeń świetnie się uzupełniają, pierwszy z nich reaguje na wibracje powstające przy próbie siłowego wyważenia drzwi lub bramy natomiast czujka zbicia szkła będzie bazować na detekcji fal dźwiękowych wykrywając hałas powstały podczas zbijania okna.
- Czujki gazu i czadu zaalarmuje nas jak tylko stężenie w powietrzu niepożądanego gazu osiągnie stężenie przekraczające normę, system zaalarmuje nas na długo przed tym zanim ilość gazu w powietrzu będzie mogła zagrozić naszemu życiu i zdrowiu. Nowoczesne czujki potrafią ochronić nas przed każdym rodzajem gazu (propan- butan, gazu ziemnego, czadu lub dymu) Powinny być zamontowane w pomieszczeniach, gdzie ryzyko ulatniania się któregoś z ww. gazów jest najwyższa (kuchnia, kotłownia, miejsce nad kominkiem).
Sygnalizatory optyczne i akustyczne lub optyczno-akustyczne
Najprostszymi słowami można wyjaśnić, że chodzi tutaj o syreny alarmowe mające na celu zawiadomienie nas i sąsiadów o tym, że na terenie naszej posesji wystąpiło jakieś zagrożenie lub działanie niepowołane.
Sygnalizatory alarmowe rozgraniczamy na 3 rodzaje:
- akustyczne, wykorzystujące sygnalizacje dźwiękową,
- optyczne, wykorzystujące sygnalizacje świetlną,
- optyczno-akustyczne, które wykorzystuje obie ww. formy.
Każdy system alarmowy może być konfigurowany dowolnie w zależności od potrzeb użytkownika i rozszerzany o dodatkowe expandery i moduły.
Zakładając w pełni spersonalizowany zestaw czujek zyskujemy pewność, że nasze mienie i zdrowie jest chronione przed każdym niespodziewanym zagrożeniem.
Jeśli nie wiesz jeszcze, gdzie się zgłosić, aby zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie, wystarczy zadzwonić a my zajmiemy się resztą.
Monitoring wizyjny, elektroniczny nadzór osób starszych oraz systemy alarmowe to jedynie przykłady dostępnych instalacji. Gwarantujemy szeroki wybór sprzętu idealnego dla państwa potrzeb.